ÖNSİAD Genel Merkezde gerçekleşen ”Kanaat Söyleşileri” progrmaının konuğu İstanbul Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sn. Y. Mimar Ümit Ünal oldu.

Organizasyonun açılış konuşmasını yapan ÖNSİAD Başkanı Rasim Erdoğmuş, Türkiye’deki ekonomik gelişmelere dikkat çekti ve böyle bir dönemde dernek üyesi olan sanayiciler için uzman kurum ve kuruluşlardan destek alarak bilgi birikimlerini artırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Ünal: “Teknoloji ve Ar-Ge yolundayız”

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ünal gerçekleştirdiği sunumda Türkiye’nin milli teknoloji yolunda kat ettiği mesafeyi detaylı bir şekilde anlattı ve “2023 hedefleri için teknoloji ve ar-ge yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği çalışmaları kapsamında üniversitelerle sanayicileri bir araya getirerek üniversitenin oluşturduğu bilgiyi uygulamaya aktarıyoruz” dedi. Sunumda milli ve yerli sanayi için Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz tarafından sürdürülen çalışmalar hakkında açıklamalar yapan Ünal, Kamu teşviklerinin olumlu sonuçlarına değindi. Teknoyatırım programını örnek veren Ünal, “Program çerçevesinde, 26 ilde toplam 204 projenin sözleşmesi imzalandı ve bunlardan 63’ü tamamlandı. Bakanlık tarafından yapılan ön ödemelerle bugüne kadar toplam 55.5 milyon Lira destek sağlandı. Yatırımlarını tamamlayan firmalar, teknolojik ürün kapasitelerini artırdı ve daha önce ithal ettikleri çoğu ürünü yurt içinde üretmeye başladı. Firmalar ayrıca 50’den fazla ülkeye yaklaşık 27.2 milyon Liralık ihracat yaptı” dedi. Ünal İstanbul Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak her türlü çalışmalarında sanayiciye destek vermeye hazır olduklarını belirtti.
Etkinlikte söz alan KOSGEB Çorlu Müdürü Özay Cebeci, KOSGEB tarafından sunulan destekler hakkında açıklamalar yaptı.

”Türkiye’de Milli Sanayi ve Teknoloji Hamlesi” konulu ”Kanaat Söyleşileri” programımızda katılımları ile bizleri onurlandıran İstanbul Sanayi ve Teknoloji İl Müdürümüz Sn. Y. Mimar Ümit Ünal beye, değerli ekibine, üyelerimize ve dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.